Microsoft, Activision Blizzard’ın 68.7 milyar dolarlık satın alma zorlamasını reddetti

Microsoft, Activision Blizzard'ı satın alması için düzenleyici onayı güvence altına almak için ilginç bir yaklaşım benimsiyor. Rock Paper Shotgun tarafından yakın zamanda tespit edilen bir dosyada şirket, Yeni Zelanda Ticaret Komisyonuna sorunlu yayıncının “olması gereken” oyunlar üretmediğini söyledi. Evet, doğru okudunuz.

Şirket belgede, "Activision Blizzard tarafından geliştirilen ve yayınlanan rakip PC ve konsol video oyunu dağıtıcıları için 'sahip olunması gereken' ve haciz endişesine yol açan benzersiz hiçbir şey yok" diyor. Başka bir deyişle, Microsoft, Call of Duty gibi en çok satan Activision Blizzard franchise'larının haklarına sahip olmanın, Sony gibi rakiplerin ona karşı rekabet etmesini engelleyemeyeceğine inanıyor.

İlk bakışta, Microsoft'un satın almak için 68.7 milyar dolar harcamayı planladığı bir şirket hakkında ileri sürülen saçma bir argüman gibi görünüyor. Yine de, teknoloji devinin rakiplerine karşı yaptığı bir iddia. Brezilyalı düzenleyicilerle yaptığı bir dosyada Sony, Call of Duty'yi "temel bir oyun" ve "rakibi olmayan bir AAA oyunu" olarak nitelendirdi. Franchise'ın o kadar popüler olduğunu ve insanların satın aldığı konsolları etkilediğini savunuyor. Sony muhtemelen deneyimlerinden konuşuyor. 2015 yılında şirket, Activision ile bazı Call of Duty içeriğinin ilk olarak PlayStation konsollarına geldiğini gören bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Call of Duty'nin önemini küçümsemek, Microsoft'un düzenleyicileri yatıştırmaya çalıştığı yollardan sadece biri. Şubat ayında şirket, satın alma duyurulmadan önce Sony ve Activision'ın yaptığı herhangi bir anlaşmanın sona ermesinin ötesinde franchise'ı PlayStation konsollarında kullanıma sunmaya devam edeceğini taahhüt etti. Daha yakın zamanlarda şirket, endüstri genelinde video oyunu çalışanlarını organize eden Communications Workers of America ile bir işçi tarafsızlığı anlaşması duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir