Nasıl bir web tasarıma ihtiyacınız var?

Bir kurum veya bir şahısı arama motorlarında kurumsal olarak ortaya çıkarak en önemli unsur web sitesidir. Henüz sosyal medya bu kadar yaygınlaşmadan öncesinde bulunan web siteleri halen gücünü korumaktadır.

Bir önceki yazımızda sosyal medya hesaplarının adeta kişinin kimliği olduğunu vurgulamıştık. Web siteleri kişi veya kurumların vizyonunu, misyonunu ve her şeyden önce vitrini yansıtmaktadır. Sosyal medya hesaplarında kendinizi ifade etmek sınırlıdır. Sosyal medya platformunun size sunduğu seçenekleri ancak kullanabilirsiniz. Fakat size özel bir web sitesinde sınır yoktur.

Web sitesinde sınır yoktur ne anlam ifade eder?

Bir web sitesinde sınır olmamasından bahsedilen kısım istediğiniz kadar sayfa, istediğiniz kadar metin, istediğiniz kadar görsel, istediğiniz kadar kategori, istediğiniz kadar buton veya görsel kullanabilir, paylaşabilirsiniz. Örneği bir twitter tweetinde bir kerede en fazla 140 karakter kullanabilirsiniz. Facebook ve instagramda bu sınırlama biraz daha fazla olsa da sınırlıdır. Ancak web sitenizde sınır yoktur. Binlerce karakter kullanabilirsiniz. Özetle bir web sitesinde sınırsız içeriğe yer verebilirsiniz.

Peki bu sınırsız içeriği nasıl barındırabilir ve nasıl sunabilirsiniz?

Aslında bu sorunun yanıtı sizin kendinizi ifade etmeniz ve ne istemenizle alakalıdır. Profesyonel bir web tasarımcısı sizin insanlara ne anlatmak istediğinizi dinler, beklentilerinizi not alır ve size uygun planı hazırlar. Size düşen ise bu beklentileri oluşturmaktadır. Öncelikle bir web site açma amacınızı belirlemeniz gerekir. Bir web sitesine neden ihtiyacınız olduğundan emin olmanız gerekir. Eğer bir web sitesi size insanların kurumsal bir düzeyde ulaşmaları mı veya size ait ürettiğiniz bir ürünü satmak amacında mısınız? Gibi soruların yanıtlanması gerekir.

Nasıl bir web tasarım benim için uygundur?

Günümüzde kullanıcılar artık sadelikten hoşlanmaktadır. Ayrıca Google gibi arama motorlarının da bir web sitesi tasarımı konusunda beklentileri vardır. Bu tip arama motorları kullanıcı dostu bir ara yüz istemektedir. Yani siteye ziyaret eden bir kullanıcının yanıltılmaması, doğru bilgiyi kolayca ulaşabilmesi, web sitesinin hızlı yüklenmesi ve yazılımlarının güncel olması gibi temel kriterleri vardır. Haliyle biz de arama motorlarına dost olmamız gerektiği için bu kriterlere uymamız gerekir. Aksi takdirde arama motorları bizi ana sayfada çıkarmaz. Aslınca başlıktaki sorunun cevabını temel olarak yanıtlamış olduk. Bunun haricinde sınırsız ve özgürsünüz. İstediğiniz renk, istediğiniz görseli, istediğiniz grafiği istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Yeter ki kullanıcı dostu bir web siteniz olsun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir