Sosyal medya kullanımının önemi

Günümüzde sosyal medya artık bir nevi kimlik haline geldi. Maalesef bu kimliği iyi veya kötü kullanabiliyoruz. Bireyler adeta ceplerinde taşıdığı bu kimliği an ve an güncelliyor. Nasıl mı? İnternet ortamında bulunan milyarlarca bilgiyi okuyarak, görerek ve duyarak sürekli beyinleri güncellemektedir.

Sosyal medyanın bu güncellemedeki rolü ise internette araştırmaya benzememektedir. Zira bir bilgili almak için arama motorlarında arama yapmaktayız. Sosyal medyada bu çok minimal düzeydedir. Zaten sosyal medyada önümüze düşen bir çok veri anahtar kelimeler üzerinden gelmektedir. Sosyal medya platformlarında 5-6 kelimeden oluşan bir cümleyi arattığınızda karşınıza mantıklı bir veri daha çıkmayabilir. Fakat bir kelimeyi arattığımızda binlerce veri karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi aslında kontrolün biz de olmamasıdır.

Kontrolün bizde olmaması ne demektir? Sosyal medya platformları yazan firmalar anahtar kelime arama tabanlı bir yazılım oluşturmuşlardır. Siz bir anahtar kelimeyi arattığınızda sistem o anahtar kelimenin etiketlendiği (tag) verileri karşımıza sunar. Bu bizim kontrolümüzde olan bir şey olmadığının ispatıdır. Bize sunulan veriyi (data) görürüz, okuruz ve duyarız. Aslında istediğimizi almayız. Hatta ilgimiz olmayan veriler bile peşi sıra gelir.

İşte bu aşamada sosyal medyanın kullanımını önemi ortaya çıkmaktadır. Sosyal medyayı ne amaçla kullandığımızı analiz etmeliyiz. Sosyal medyayı paylaşılan faydalı bilgileri öğrenmek mi?, Eğlenmek mi? Hoşça vakit geçirmek mi? Hepsi mi? Bu amaçları çoğaltabiliriz. Özetle sosyal medyayı ne amaçla kullanıyorsak kullanalım bizim karşımıza kontrolümüz dışında sunulan verileri almaktayız. Bu da bizim beyinlerimizi anlık iyi veya kötü güncellemektedir. Sosyal medyanın kimliğimizi olumsuz yönde etkilememesi için kullanımımızı sınırlandırmalı, ilgilimiz olmayan verilerden uzak durmalıyız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir